Dobrze zaprojektowane z Leroy Merlin

Jak wybrać żaluzje i rolety?

0 Komentarze

Nowoczesne, romantyczne, klasyczne lub ekstrawaganckie – istnieje ogromny wybór rolet i żaluzji. Są one praktyczne, a jednocześnie upiększają i mogą być instalowane we wszystkich pomieszczeniach w domu.

LAMELE LUB TKANINY, ABY ODPOWIEDNIO REGULOWAĆ OŚWIETLENIE

Żaluzje wewnętrzne regulują poziom oświetlenia pomieszczenia, chronią przed promieniami słonecznymi i niechcianymi spojrzeniami.

W ten sposób chronią prywatność, umożliwiając jednocześnie dopływ naturalnego światła. Estetyczne, stają się nieodłącznym elementem dekoracyjnym. Aluminium, PCV, drewno, tkanina, bambus…, ta wielka różnorodność materiałów, z których są wykonane pozwala dopasować je do każdego stylu wnętrza. W zależności od pomieszczenia, możemy wybrać żaluzje poziome, żaluzje pionowe, rolety bądź rolety rzymskie.

Niektóre rolety mogą mieć napęd automatyczny (zaopatrzony w sprężyny) ułatwiający posługiwanie się nimi (na zamówienie specjalne).

Gotowe do założenia, lub wykonywane na miarę

Duży wybór modeli gotowych do użycia przeznaczony jest do okien o standardowych wymiarach. Jednak w większości przypadków istnieje możliwość dostosowania wymiarów do danego okna – można je skracać i zwężać. Wykonanie na miarę (na zamówienie specjalne) umożliwia dobranie odpowiednich tkanin, które będą współgrały z dekoracją wnętrza oraz dostosowanie wymiarów do niestandardowych okien.

CZTERY PODSTAWOWE RODZAJE

Żaluzje

Żaluzje składają się z cienkich pasków tworzywa (lameli) ułożonych poziomo, zamocowanych na drabinkach sznurowych. Dzięki możliwości zmiany nachylenia lameli można regulować poziom oświetlenia pomieszczenia.

Ich jakość zależy od:

1. surowca z którego są wykonane:

- aluminium: są najtrwalsze i najlepiej chronią przed ciepłem

- PCV: solidne, ale mało odporne na bardzo silne nasłonecznienie

- drewno: estetyczne i ciepłe

2. Szerokości paskow (lameli): im węższe są paski, tym więcej potrzeba ich do wykonania żaluzji, w związku z tym żaluzje takie są droższe.

Rolety

Najpopularniejsze rolety wykonane są z jednej planszy materiału, regulowanej mechanizmem zwijającym. Zazwyczaj nie posiadają osłony. Dzięki niewielkiej średnicy rurki nawijającej, tego typu rolety można z łatwością zamontować w każdym pomieszczeniu.

Mogą być wykonane z różnych materiałow (tkanina, drewno, bambus…), w różnych kolorach i wzorach.

W zależności od zastosowanego materiału, mniej lub bardziej chronią przed światłem. Jedynie rolety zaciemniające gwarantują całkowite zaciemnienie i zastępują okiennice.

Żaluzje pionowe (vertical’e)

Żaluzje pionowe (vertical’e) to pasy laminowanej tkaniny zamocowane na szynie nośnej, zawierającej cały mechanizm. Pasy zamykają się lub otwierają za pomocą dwóch sznurków, zamocowanych na boku żaluzji. Można wybrać wersję szyny rozsuwającej pasy centralnie – od środka na boki, lub też na jedną stronę.

Dzięki specjalnym haczykom mogą być również montowane ukośnie.

Pasy wyposażone są na dole w specjalny obciążnik dla zapewnienia właściwej stabilności.

Można je dowolnie skracać, przycinając u góry. Istnieją również modele z PCV, używane zazwyczaj w biurach.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to rolety bardziej dekoracyjne.

Poziome zakładki (plisy) tworzą się, gdy roleta jest podniesiona, rozprostowują się, gdy roleta jest opuszczona.

Roleta tego typu nadaje wnętrzu wrażenie przytulności, bo imituje udrapowaną zasłonę.

Uwaga jednak – złożona roleta tego typu zajmuje więcej miejsca niż zwykła zwinięta roleta.

ELEMENT DEKORACYJNY

Montaż żaluzji bądź rolety w danym pomieszczeniu wymaga przede wszystkim dokładnych pomiarów. Po uwzględnieniu czynników technicznych pozostają jeszcze kryteria estetyczne – dopasowanie rodzaju i koloru żaluzji bądź rolety do stylu i wielkości pomieszczenia.

Zagospodarowanie przestrzeni

W dużych pomieszczeniach niektóre rodzaje żaluzji pionowych lub poziomych wykorzystywane są do podziału przestrzeni, pełniąc rolę ruchomej przegrody.

Przy dużych oknach, szerokich otworach drzwiowych i werandach, żaluzje pionowe umożliwiają modulowanie ilości światła.

Poziome paski żaluzji (lamele) doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz.

W zależności od tkaniny rolety rzymskie chronią przed światłem i łagodzą wrażenie zimna jakie tworzą gładkie, nieosłonięte powierzchnie szyb.

Od atmosfery retro do wnętrza III tysiąclecia

Żaluzje bądź rolety nadają wnętrzu charakter, np.:

1.    Rolety wykonane z woalu wykorzystują grę światłocieni, tworząc wrażenie lekkości.
2.    Dobierając rolety można dopasować tkaninę z której jest wykonana do obić kanap, foteli lub poduszek.
3.    Bambus wnosi nutę egzotyczną, a drewniane listewki żaluzji dają ciepło i poczucie bezpieczeństwa.
4.    Rolety rzymskie, z ich poziomymi plisami łączą w sobie łagodność i prostotę.

Rolety dają nam ogromne możliwości dekoracyjne dzięki bogactwu wzorów i materiałów. Otwiera to duże pole dla naszej wyobraźni w nadaniu wnętrzom indywidualnego charakteru.

Okna dachowe i pomieszczenia wilgotne

Niektóre rolety są przystosowane do zamontowania w oszklonych powierzchniach dachów poziomych lub spadzistych, inne z kolei są przeznaczone do okien dachowych. Umieszczone są wówczas w specjalnych prowadnicach umożliwiających przyleganie rolety do okna.

Rolety wykonane z tkaniny powleczonej winylem lub z tkaniny zmywalnej (wodoodporne), doskonale nadają się do montażu w pomieszczeniach o dużej wilgotności: łazienki, kuchnie.

PROSTE RADY

Gdzie zamontować żaluzję wewnętrzną?

W zależności od tego jak umiejscowione jest okno, żaluzje i rolety można montować w różny sposób :

1.    do sufitu
2.    do ściany
3.    między dwiema ścianami
4.    na oknie (po 1 na każdym skrzydle)

Aby uniknąć wiercenia otworów w oknach PCV, można użyć specjalnych wsporników przeznaczonych do okien z PCV, do których przykręca się lub przykleja uchwyty żaluzji lub rolet. Ze względu na wystającą klamkę okienną lub parapet możemy, mocując żaluzję lub roletę, zastosować specjalne wsporniki dystansowe.

Powrót do listy porad

Dodaj komentarz

Dodaj swój komentarz